November 14, 2014

Shqipëria e Madhe në Francë, ndeshja përfundon 1-1 - foto & VideoMiqësorja midis Francës dhe Shqipërisë përfundoi me rezultatin 1-1. Kombëtarja shqiptare shfaqi një lojë të bukur në ndeshjen miqësore ndaj Francës që u zhvillua në Stade de Rennes në praninë e rreth 5000 tifozëve shqiptarë.video
Francë vs Shqipëri 1 : 1
Video


Komenti: Perfundon takimi: Francë – Shqipëri 1:1

90 – 5 minuta shtese deri ne fund te takimit. Shqiperia e gjitha mbrapa ne mbrojtje te rezultatit

87 – Cikalleshi lufton mes tre mbrojtesve franceze dhe godet fort me te majten, por shume mbi traverse

79 – Pogba tenton nga larg, por topi i goditur prej tij perfundon per pak jashte

75 – Benzema fal golin e dyte! Sulmuesi i Realit nuk perfiton nga nje top i mbetur ne zone pasi godet shume fort dhe shume lart mbi traverse. Franca mund te kishte shenuar golin e dyte

73 – BARAZON FRANCA! Nje gol i mrekullueshem nga Antoine Griezmann, i cili driblon disa lojtare para se te godase bukur me te majten duke mposhtur portierin Berisha

70 – Shqiperia ben zevendesimin e pare: futet ne fushe Ajeti duke zevendesuar Abrashin

68 – Kunderpergjigjet Shqiperia. Pas nje kundersulmi te shpejte, Hysaj avancon drejt portes franceze dhe godet fort, por Lloris grushton duke shpetuar Francen nga goli i dyte

67 -Serish Benzema tenton te gjeje golin, por goditja e tij me te djathten kesaj here nuk perben problem per Berishen

65 – Benzema perpiqet te rrezikoje porten tone me ane te nje goditjeje nga jashte zone me te majten, por Berisha zoteron topin pa probleme

60 – Shqiperia rrezikon serish. Lenjani nga krahu i majte kercenon porten franceze me nje goditje nga jashte zone, por Lloris arrin ta zoteroje ne dy kohe

57 – Franca ben zevendesimin e pare: del nga loja Cabaye dhe hyn Griezmann

51 – Franca prane autogolit. Nje kembengulje e Lenjanit ne krahun e majte mund te kishte perfunduar me gol kur topi i goditur prej tij u grushtua nga portieri Lloris dhe u perplas ne kembet e Pogba. Lloris arriti ta zoteronte para se te kalonte vijen fatale.

46 – Nis pjesa e dyte e takimit. Asnje zevendesim nga ana e te dyja skuadrave


1

40 – GOOOOOOOOOOOOOOL SHQIPERIA!!!!!! Nje skeme e shkelqyer e taneve nga goditja e kendit. Memushaj e nis shkurt ne zone per Hysajn, i cili rrotullohet bukur dhe kroson me te majten, nje krosim qe arrihet nga Mavraj, i cili godet sakte me koke. Asnje shans per Lloris

39 – Lacazette realizon goditjen e pare ne porte ne kete ndeshje. Sulmuesi francez tenton nga larg, por Berisha pret ne pozicion

35 – Franca i afrohet serish golit. Pas nje mosmarreveshjeje mes Canes dhe Berishes ne zone, Lacazette nuk arrin te godase mire topin kur porta ishte e boshatisur

32 – Shans i shkelqyer per Francen. Pas nje krosimi nga e djathta e Jallet, Benzema krejtesisht i vetem ne zone godet me koke keq duke mos arritur dot te rrezikoje porten tone nga pak metra distance

21 – Franca i afrohet golit. Pas nje krosimi te spastruar nga Mavraj, topi shkon te Cabaye, i cili fluturimthi godet fort dhe topi perfundon pak mbi traverse

17 – Nje tjeter rast i shkelqyer per Shqiperine. Agolli pason nje top te ulet ne zone pas nje goditjeje denimi dhe Mavraj krejtesisht i lire godet fort, por topi perfundon vetem pak centimetra siper traverses.

14 – Lenjani perfiton nga nje gabim i Jallet dhe godet nga larg duke u munduar te befasoje Lloris, por topi perfundon jashte

6- Franca ka kontrollin e lojës, por nuk po gjen hapësira ne sulm. Shqipëria mundohet te dale ne kundërsulme duke përdorur lojën nga krahët

2- Shqipëria pranë golit! Lorik Cana godet traversën pas një goditjeje këndi.

Nis ndeshja Francë-Shqipëri. Topin e parë e luajnë vendasit.

Goli

Arbitri i ndeshjes do të jetë çeku Miroslav Zelinka. Skuadrat kanë zbritur në fushë dhe gjithçka është gati për nisjen e ndeshjes.


Heronjtë Kuqezi priten që të zbresin në fushën e blertë të “Stade de la Route de Lorient” për të luajtur në miqësoren e luksit ndaj ekipit kombëtar të Francës.

Në stadium do të dëgjohen himnet e të dy ekipeve si dhe do të mbahet një fjalë për luftën ndaj racizmit nga kapitenët e të dy skuadrave.

Përfaqësuesja do të zbresë në fushë e rreshtuar me modulin 4-5-.

Në portë do të jetë padyshim Etrit Berisha.

  mbrojtje do të luajnë Ansi Agolli, Mërgim Mavraj, Lorik Cana dhe Elseid Hysaj.

Në mesfushë do të vendosen Lenjani nga e majta, Memushaj, Kukeli, Abrashi dhe i rikthyeri Roshi nga e djathta.

Në sulm mund të aktivizohet njëri mes Bekim Balajt dhe Sokol Cikallleshit.

Në krahun tjetër tekniku i kombëtares franceze Deshamp e ka vlerësuar këtë sfidë që në momentin kur bëri të ditur lojtarët e grumbulluar pasi në listë bënin pjesë më të mirët e mundshëm.

Në kuadrat do të vendoset kapiteni Hugo Lloris, 4-shja e mbrojtjes do të jetë e përbërë nga Digne, Yanga-Mbiëa, Varane dhe Jallet. Në mesfushë do ët aktivizohen Cabaye, Pogba, Sissoko dhe Valbuena i cili do të lëvizë pas krahëve të dyshes sulmues Lacazette-Benzema.*    *    *


November 13, 2014

Njeriu më i shkurtër në botë takoi sot njeriun më të gjatë.Dangi, 54.6 cm konsiderohet si xhuxhi më i vogël që është gjallë, ndërsa Kosen 2 metra e 51 cm është një fermer turk. Ata janë takuar në Londër në ceremoninë e shpërndarjes së çertifikatave për rekordet Gines.


*   *   *
November 12, 2014

24 vjet liri besimi, gjendet xhirimi i faljes së xhumasë së parë (16 nëntor 1990)


Pas shumë vitesh kërkimi nga ana e Komunitetit Mysliman të Shqipërisë e xhirimeve se një dite historike si ajo e 16 nëntorit 1990, kur u fal xhumaja e parë pas 23 vitesh ndalimi nga regjimi komunist, është bërë e mundur gjetja e këtij xhirimi nga ana e myftiut të Zonës Shkodër, Imam Muhamed Sytari, i cili e ka bërë sot të ditur këtë fakt përmes një konference për shtyp. Myftiu Sytari deklaroi se gjetja e këtij xhirimi, është një gjurmë drite më shumë për Shqipërinë, që në vetvete konfirmon edhe një herë vullnetin e madh të qytetarëve të saj për të dëshmuar besimin dhe prekjen e gjallë të fesë në qenien e tyre. 

“Kjo dhuratë është një dëshmi e gjallë e forcës së besimit në zemrat e qytetarëve të thjeshtë të këtij vendi, të cilët nuk e humbën asnjëherë shpresën në Zotin, për rikthimin e kësaj dite të bekuar, në të cilën do të riktheheshin sërish para dyerve të lirisë”, u shpreh z. Sytari. Sipas tij, numri i madh i pjesëmarrësve në atë ditë të bekuar, ishte dëshmi e qartë se nuk ka forcë ateiste a femohuese në botë, që mund të ndërhyjë për të shkëputur njeriun, krijesën më të përsosur të Zotit, nga Krijuesi i tij. 

Duke falënderuar ata që u përkujdesën për sigurimin e këtij thesari të çmuar, Myftiu Sytari ftoi qytetarët dhe besimtarët shkodranë që të marrin pjesë në ceremoninë që do të zhvillohet ditën e premte, datë 14 nëntor, në përkujtim të asaj dite dhe në nderim të figurës së H. Hafiz Sabri Koçit, pishtarit të ringjalljes së Islamit në Shqipëri. Ky filmim do të shfaqet edhe për publikun e gjerë në kinema “Millenium”, datë 14 nëntor, ora 17.00, ku do të ketë një program special me rastin e kësaj ngjarjeje të shënuar për të gjithë shqiptarët.

"Zani i Naltë"


*    *    *